Jesteś tutaj: Home > Motywacja > Motywacja w biznesie

Motywacja w biznesie

Aby dobrze prowadzić małe lub większe przedsiębiorstwo, trzeba umieć zarządzać samym sobą oraz pracownikami, a także wiedzieć, co najlepiej wpływa na podniesienie wyników pracy. Ludzie nie są maszynami. Właśnie dlatego śpimy, jemy, odpoczywamy, lubimy różnego rodzaju rozrywki. Bardzo wielu ludzi nie lubi swojej pracy, ale chodzi do niej z przymusu, ponieważ musi sobie za coś kupić bochenek chleba czy ubrania oraz utrzymać rodzinę. Często jest to dość przykre, ale jeśli mamy dobrego szefa, to może nam on jakoś ubarwić pobyt w pracy. Doba ma bowiem dwadzieścia cztery godziny, a my minimum osiem z niej pracujemy. Niektórzy siedzą, inni stoją, ktoś przemieszcza się. Nie ważne jest, w jaki sposób wykonujemy naszą pracę – istotny jest jej wynik. Niektórzy nie potrafią się zmobilizować, by dokończyć rozpoczęte przez siebie zadanie. Właśnie dlatego trzeba wiedzieć, jak odpowiednio się zachęcić do pracy. Jeśli sami o tym nie wiemy, to możemy poradzić się ludzi, którzy się na tym znają.

motywacja w biznesie

Przede wszystkim jeśli pracujemy w dużej firmie, to raz na jakiś czas przechodzimy różnego rodzaju szkolenia, które nie tylko podnoszą nasze kwalifikacje, ale pomagają nam lepiej skupić się na pracy i wykorzystywać czas, który jest na nią przeznaczony. Najgorzej jest bowiem jeśli mamy jakieś zadanie do wykonania, ale mnóstwo rzeczy nas rozprasza i bardzo trudno nam je zrealizować. Po pierwsze trzeba być świadomym tego, że na motywację w pracy składa się bardzo wiele czynników. Nasz szef przede wszystkim powinien zapewnić nam bardzo dobre warunki pracy, aby szkodliwe czynniki zewnętrzne na nas negatywnie nie wpływały. Przede wszystkim względny spokój i miejsce jest nam potrzebne, aby normalnie funkcjonować podczas pracy. Poza tym pracownika trzeba wyposażyć we wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia, by czuł, że nic mu nie brakuje. Jeżeli zaś dostarczy mu się wsparcie wykwalifikowanej osoby, na przykład w postaci psychologa, to będzie potrafił wyjść z każdej większej opresji. Ważne jest bowiem, by prowadzony przez nas biznes był w pełni przemyślany.

motywacja w biznesie jak motywować pracownika

Nawet najlepszy pracownik, jeśli przez dłuższy czas będzie niedoceniany, może stracić motywację do pracy. Tak wynika z licznych obserwacji trenerów zawodowych. Dlaczego tak się dzieje? Jak się okazuje, jest wielu ludzi, którzy wkładają w to, co robią całe swoje serce, poświęcają sprawom zawodowym cały swój czas, nawet ten wolny. Wiedzą, że to co robią, to praca ich marzeń. Często wcielają w życie swoje własne projekty, które doskonale się sprawdzają i przynoszą firmie zyski.

Jeśli jednak szef, nie będzie zwracał na to uwagi, będzie traktował wszelkie pomysły jako cos oczywistego, bez jakiejkolwiek wdzięczności czy gratyfikacji, może stracić pracownika. Z biegiem czasu nawet pracoholikowi przestanie się chcieć, a jego stosunek do firmy stanie się ambiwalentny. Motywacja to najważniejszy element zarządzania i kierowania ludźmi. Bez tego nawet praca przestaje mieć sens. Jeśli kierujesz ludźmi i widzisz ze ktoś z własnej inicjatywy, robi więcej niż wynika to z jego obowiązków, doceń to.

Napisz odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby móc komentować.